Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Strona startowa

Strona startowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Artykuły

Europejski Tydzień Kodowania

2018-10-02

#Codeweek2018


EU CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

Kiedy?
6–21 października 2018 roku

Dlaczego?
Nauka programowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom, rozwijać wiedzę na temat działania technologii, a także zdobywać umiejętności w celu zgłębiania nowych pomysłów i opracowywania nowych innowacji.

Nasze przedszkole również bierze czynny udział w akcji i w dniach od 08.10.18 r. do 12.10.18 r.będą w naszym przedszkolu odbywać się  zajęcia w ramach tego wydarzenia pt.
„Lubimy kodowanie – Poznajemy programowanie”

Czytaj więcej o: Europejski Tydzień Kodowania

Europejski Tydzień Sportu

2018-09-28

27.09.18 r. w naszym przedszkolu  świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu. W tym dniu przedszkolaki z grupy  5,6-latków „Słoneczka” rozegrały mecz piłki nożnej oraz rywalizowały w konkurencji przeciągania liny. W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu w Polsce będą realizowane działania, podobnie jak w latach ubiegłych, związane z szeroką aktywizacją polskiego społeczeństwa - w zakresie kreowania nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież. Europejski Tydzień Sportu to nie tylko zajęcia sportowe, ale przede wszystkim edukacja młodego pokolenia w celu kształtowania zdrowego, aktywnego trybu życia oraz właściwych zachowań od najwcześniejszych lat życia.

 

Czytaj więcej o: Europejski Tydzień Sportu

Projekt Edukacyjny Piękna Nasza Polska Cała tj. „Według przepisu Babci lub Dziadka”

2018-09-28

26 października 2018 r. przedszkolaki z grupy 5,6-latków „Słoneczka” przystąpiły do realizacji jednego z zadań Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Piękna Nasza Polska Cała tj. Według przepisu Babci lub Dziadka” – wykonanie regionalnej potrawy, degustacja i podzielenie się przepisem. Z pomocą przyszły nam Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rogowie, które oczarowały dzieci ślonskomgodkom i śpiywaniem. Panie opowiedziały nam o tradycyjnych śląskich potrawach i regionalnych tradycjach. Powiedziały, jak przygotować najbardziej znaną z śląskich zup „wodzionka”. Doradzały i przyglądały się przygotowaniom tego dania przez przedszkolaków.

Bardzo dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za wizytę w naszym przedszkolu i poświęcony czas.

A oto przepis na wodzionka:

Składniki:
- 2 kromki chleba, najlepiej czerstwego
- łyżka masła
- rozgnieciony lub posiekany ząbek czosnku
- sól do smaku

Przygotowanie:
Wszystkie składniki nałożyć na talerz, zalać wrzątkiem. Doprawić solą i pieprzem do smaku.

W wielu śląskich domach wodzionka była zupą na beztydzień - dzień powszedni. W niektórych domach spożywano ją na śniadania a w innych często był posiłkiem spożywanym przez cały dzień. Niekiedy dla urozmaicenia podawano ją z bratkartoflami. Ta proste i postne danie, które kiedyś było synonimem śląskiej biedy dziś jest wizytówką śląskiej kuchni. Wodzionka stała się też tematem piosenki pt. Wodzionka. Piosenka jest jednocześnie przepisem na przygotowanie potrawy.

 

Czytaj więcej o: Projekt Edukacyjny Piękna Nasza Polska Cała tj. „Według przepisu Babci lub Dziadka”

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Piękna Nasza Polska Cała

2018-09-28

Nasze Przedszkole aktywnie uczestniczy w obchodach 100 rocznicy niepodległości i realizuje:

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny  Piękna Nasza Polska Cała

Projekt jest odpowiedziąna wyjątkowe święto Polaków –
100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Temat, jakże ważny i poważny - jednak może i powinien być zrozumiały także dla najmłodszych odbiorców. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi.

Cele ogólne :

Kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski.

Kształtowanie tożsamości narodowej dzieci.

Cele szczegółowe:

* Poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych.

* Poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski i Kresów

* Poznanie tańców ludowych i potraw regionalnych.

* Wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.

* Integracja placówek edukacyjnych z Polski i Kresów

 

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Piękna Nasza Polska Cała

Międzynarodowy Dzień Kropki

2018-09-22

W 2003 roku znany amerykański pisarz i ilustrator książeczek dla dzieci Peter H. Reynolds wydał opowieść The Dot. Opowiada ona o historii małej dziewczynki, która dzięki małej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. Książka została wydana w ponad 20 językach i przetłumaczona na język Brailla, stając się światowym hitem. Opowieść ta stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i w ten sposób w 2008 roku powstał Międzynarodowy Dzień Kropki. Inicjatywa ta ma pobudzać kreatywność, oraz wiarę w swoje możliwości zachęcając do tworzenia. Obchody tego dnia zwykle zaczynają się od przeczytania opowieści H.Reynoldsa, a następnie każdy zaczyna tworzyć coś swojego i oryginalnego za pomocą znaku kropki, a powstające kropkowe dzieła sztuki są niesamowite.Świetną inspiracją okazała się książka „Naciśnij mnie”Tullet Herve.

 

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Kropki


Przejdź do góry